עמותת השיטה צומחת שוב

למען ילדי בית השיטה

מחזירים לחיים את אולם הספורט של בית השיטה

בליבו של הקיבוץ ניצב לו אולם הספורט הישן ("בית התרבות").
המבנה, שנבנה בשנות החמישים, תוכנן ע"י האדריכל שמואל (מילק) ביקלס, חבר בית השיטה בשנותיו האחרונות, כמבנה רב תכליתי לאירועי התרבות והספורט של הקיבוץ.
שמואל ביקלס היה אחראי על תכנון מבני ציבור ותרבות רבים, ביניהם המשכן לאמנות ובית לוחמי הגיטאות ונחשב לאחד מחשובי המתכננים בתנועה הקיבוצית.

ביקלס - אביטל אפרת (אלון) באתר בית השיטה

ביקלס בויקיפדיה

ביקלס - המשכן לאומנות עין חרוד

 
במשך שנים רבות שימש המבנה כמרכז התרבותי של הקיבוץ, נערכו בו מופעים וסדרי פסח רבי משתתפים וכמובן הקרנות סרטי הקולנוע השבועיות. בנוסף שימש המבנה לאורך השנים את הקיבוץ ובית הספר המקומי בתור אולם ספורט למשחקי כדור, התעמלות ושעורי הספורט.

בשני העשורים האחרונים, לאחר סגירת בית הספר המקומי וכתוצאה מהמשבר הכלכלי והחברתי שעבר על הקיבוץ, הופסקה הפעילות במבנה ומצבו הלך והדרדר. היום הוא עומד נטוש במרכז הקיבוץ והתמונה הנגלית למי שמציץ פנימה היא עצובה (במיוחד למי שזוכר אותו בימיו היפים) - יונים הפכו אותו לביתן, לשלשת מכסה את הריצפה, גרפיטי מכער את הקירות, תקרת האסבסט שבורה והחלונות פרוצים. מראה זה בהחלט לא מכבד את הישוב ואת האדריכל שתכנן אותו.

בשנים האחרונות, לאור תנופת הצמיחה של הקהילה ומספרם הרב של הילדים, ברור כי מצבם הקיים של מתקני פעילות הפנאי והספורט אינו מספק.
מתוך צורך זה, התחלנו לפני יותר משנתיים לבדוק את האפשרות להשמיש מחדש את אולם הספורט לכל מגוון פעילויות הספורט ופעילויות תרבותיות אחרות. התגובות שקיבלנו בהתחלה נעו מהתלהבות גדולה מהרעיון, דרך הטלת ספק ביכולתנו להרים פרויקט שכזה ועד פקפוק מוחלט בעצם היותו של המבנה בר-שיפוץ. לאחר התייעצות עם אביטל אפרת (אלון) שחקרה את עבודתו של שמואל ביקלס, פנינו בהמלצתה לאורי בן-ציוני, מנהל מחוז צפון במועצה לשימור אתרים. אורי ניאות להזמנתנו והגיע יחד עם מהנדס קונסטרוקציה של המועצה לשימור אתרים כדי לבחון את מצבו של המבנה.

 

בדו"ח שנשלח אלינו לאחר הביקור נכתב שהמבנה, למרות מצבו, "עדיין מראהו מרשים בעל ערך אסתטי גבוה שמהווה נקודת ציון ייחודית בבית השיטה" והוא ניתן וראוי לשיקום. 
ובסיכום מציין הדו"ח: "האולם הרב תכליתי ההיסטורי של בית השיטה ראוי לשימור והכשלים הקיימים בו כיום ניתנים לתיקון בטיפול שבסקירה ראשונית מקצועית - אינו מורכב במיוחד.
המועצה לשימור מכירה בחשיבות החיאתו של המבנה שמזה שנים עומד בשיממונו כ"פיל לבן" במרכז הקיבוץ."

דו"ח ביקור המועצה לשימור אתרים

 
מעודדים ממסקנות המהנדס הזמנו את ראש המועצה עובד נור, שהגיע לביקור באולם, הבטיח לעזור והדגיש את החשיבות שרואה המועצה בשיקום המבנה והחזרתו לציבור.
כדי להיות בטוחים בהיתכנות הפרויקט ביקשנו לקבל חוות דעת ממהנדס קונסטרוקציה נוסף, שגם הוא אישר כי המבנה יציב ובטוח והליקויים בו ניתנים לתיקון.

דו"ח מהנדס יונתן אלרואי


וזאת לדעת: בקיבוץ שריד קיים אולם כמעט זהה (למעט הקומה התחתונה ותוספות מאוחרות) שגם הוא תוכנן ע"י שמואל ביקלס ונבנה בערך באותן שנים. האולם בשריד היה פעיל ברצף כל השנים ועבר שיפוץ בשנת 2016.

מבחוץ הוא מאוד דומה לאולם שלנו אך מבפנים הוא שמור היטב ונראה מרשים ומעורר קינאה. מבחינתנו האולם בשריד הוא מודל ודוגמה לאיך יכול להראות האולם שלנו ואיזה עוול זה להשאיר אותו במצבו הנוכחי.

כדי לקדם את מימון הפרויקט הוחלט על הקמת עמותה. הרעיון בהקמת העמותה הוא לאפשר גיוס כספים ממקורות חיצוניים (שלא דרך תקציב הקיבוץ) לפרויקטים מוגדרים, שהמוטיב המרכזי בהם הוא שיפור חייהם של ילדי הקיבוץ.
 

השם שנבחר לעמותה הוא "השיטה צומחת שוב" (באישורה ובעידודה של דורית צמרת).
השם, מבטא לדעתנו, את רצונו של הקיבוץ, שהיה בשיאו סמל ומופת להובלה, תרומה, ובנייה ואף שילם מחירים כבדים וחווה תקופת משבר, לחזור לשגשג ולצמוח ולגדל דורות המשך לאור דרך זו. ולשם מטרה זו (ובשים לב למשאבים המוגבלים של הקיבוץ) מוכנה קהילת בית השיטה גם לבקש עזרה ותמיכה מבחוץ ומבפנים - חברי הקהילה.
המטרה ארוכת הטווח של העמותה היא להמשיך ולשמש כפלטפורמה לגיוס מימון לפרויקטים נוספים לטובת הקהילה, בדגש על ילדיה, גם לאחר סיום פרויקט אולם הספורט.
העמותה רשומה כחוק, ובימים אלא אנחנו משלימים הגשת דוחות בדרך לקבלת אישור מנהל תקין.
כל הפעילות בעמותה מבוצעת בשקיפות ובליווי עו"ד ורו"ח שעוזרים לנו בסבך הבירוקרטיה מול הרשויות. כל חברי העמותה מבצעים את פעולתם (הלא מעטה) בהתנדבות מלאה.
הנושא הוצג ואושר בוועד הקהילה ובמועצת המנהלים ואנחנו עובדים בתיאום מלא ובשיתוף פעולה עם הנהלת הקיבוץ ומחלקת הכספים.

 

בחודשים האחרונים יצא לדרך שלב התכנון של הפרויקט. המועצה האזורית עומדת בהבטחתה לתמוך בפרויקט ונחושה להוציאו לפועל יחד איתנו. המועצה התחייבה להעביר 380 אלף ש"ח שמקורם בכספי מפעל הפיס לטובת הפרויקט וזאת כבר לשנת הכספים 2018 (אנחנו מקווים שסכום נוסף יוקצה בהמשך). מעורבים בפרויקט אישית מנכ"ל המועצה, מהנדס המועצה ומנכ"ל החברה הכלכלית. 
גם המועצה לשימור אתרים מסייעת ומלווה, ולאחרונה, מימנה מתקציבה את כל פרויקט ביצוע המדידות הנדרשות כבסיס לעבודת תכנון השיפוץ (עלות של עשרות אלפי ₪) - המודד היה באתר בפברואר 2018. כמו כן מימנה המועצה לשימור אתרים את הכנת תיק התיעוד למבנה כמקובל לגבי כל מבנה בעל ערך היסטורי שנועד לשימור. 

 

בימים אלה אנחנו מקדמים את תכנון השיפוץ: אדריכל מנוסה שנבחר על ידינו (אהרון בן אפרים) עומל על תוכנית שתוגש בקרוב למפעל הפיס ותעמוד בדרישות לקבלת המימון בהתאם להגדרות וסדרי העדיפויות שלנו.

להערכתנו העלות הכוללת של שיפוץ המבנה - החלפת גג האסבסט השבור, תיקון וציפוי הריצפה השוקעת, החלפת מתקנים והבאתו לעמידה בדרישות, תהא בסביבות מיליון ש"ח. המשמעות היא שאנחנו צריכים לגייס

עוד כ- 600 אלף ש"ח. לראייתנו עם מאמץ משותף של הקהילה, החיה פה בקיבוץ, כמו גם בני בית השיטה לדורותיה, המעוניינים להירתם למטרה, ניתן לאסוף את רוב הסכום. בהמשך נפנה לאנשים/ גופים נוספים בבקשה לתמיכה.
 

לאור כך אנחנו פונים לכל מי מאתנו שיכול להרים תרומה ליוזמה זו בסך של למשל 400 ₪ לבית אב או 200 ₪ לנפש. (כמובן שסכום גבוה יותר יתקבל בהערכה רבה) 
לאפשרויות תרומה לחצו על הקישור - 
 www.hashita-zomahat.com

 
זהותם של התורמים תישאר חסויה (למעט מי שיבקש אחרת), מידיי כמה שבועות נפרסם

את מצבה של הקרן הנאספת.
 

כמו כן נבקשכם להעביר את המכתב המצורף, המתאר את תמצית הדברים ( "הפנייה לידיד" ) לקרובים,

למכרים ותורמים פוטנציאליים בתקווה שאף הם ישמחו לעזור.

מכתב לידיד 
 

הפרויקט יצא לדרך ואנחנו בטוחים שהאולם יחזור לימיו היפים, וישמש את הקהילה ואת הדורות הבאים. 
אין מתנה ראויה מזו לבית השיטה החוגגת 90.
 

היות והוצאות כבר ישנן הרי שאנו זקוקים לתקציב שוטף על מנת שלא ייעצר הפרויקט - כל תרומה כעת,

קטנה או גדולה, תסייע ישירות בקידומו והשלמתו.

לכל שאלה או רעיון ניתן לפנות בטלפון:

054-7768129 (יאיר) או במייל חוזר.
 

צוות העמותה:
סמדר המאירי, לירן גרינבאום, סיגל שרגא, תמיר פלג, צור אדר, אלמוג אמיר, אבנר זמיר, יאיר גל.